Wszystko o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierany sposób na dostarczenie ciepła w polskich domach. Jego popularność wynika przede wszystkim z wielu zalet.
Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga montażu kaloryferów na ścianach. Ogrzewanie podłogowe pod panelami daje możliwość lepiej zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów aranżacji wnętrza, bez konieczności uwzględniania wiszących grzejników. Dostarcza ciepło równomiernie, całą powierzchnią podłogi, co jest bardzo miłe dla stóp.

Ogrzewanie podłogowe koszt

Wodna instalacja ogrzewania podłogowego jest bardzo tania w eksploatacji. Wybór instalacji elektrycznej cechuje się za to łatwością montażu.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe

W sumie zainstalowanie ogrzewania podłogowego może nas kosztować ok. 100-220 zł / m2, w przypadku fachowego montażu.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Wśród instalacji ogrzewania podłogowego możemy wyróżnić 2 najpopularniejsze rodzaje: ogrzewanie podłogowe elektryczne i ogrzewanie podłogowe wodne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe– jest bardzo proste w montażu i estetyczne, ponieważ nie wymaga instalacji centralnego ogrzewania ani kotła grzewczego. Ogrzewanie elektryczne może składać się z kabli, maty grzewczej lub folii poliestrowej, w której znajdują się aluminiowe druty. Kiedy przez przewody płynie prąd, nagrzewają się i oddają ciepło, które rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się maty lub kable. Ze względu na prostą instalację i brak kotła, ogrzewanie podłogowe elektryczne jest wygodne w użytkowaniu. Niestety, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej ogrzewanie podłogowe elektryczne nie jest najbardziej opłacalne – koszty eksploatacji mogą być nawet 2 razy wyższe niż w przypadku standardowej podłogówki.

Ogrzewanie podłogowe wodne – najbardziej popularny typ ogrzewania podłogowego, składający się z rurek grzewczych (miedzianych lub z tworzyw sztucznych) ułożonych bezpośrednio pod podłogą. Jak sama nazwa wskazuje, ciepło jest rozprowadzane po pomieszczeniu przy pomocy gorącej wody (ok. 40-50˚C) płynącej w rurach. Montaż ogrzewania wodnego jest dość drogi, ponieważ wymaga zakupu kotła grzewczego i zainstalowania sterowników oraz pomp cieplnych, a także wykonania całej instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w użytkowaniu taki typ ogrzewania podłogowego jest znacznie tańszy niż ogrzewanie elektryczne, zatem można uznać to za dobrą inwestycję, która z czasem będzie nam się zwracać.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zalety

Rozważając zainstalowanie ogrzewania podłogowego, warto przeanalizować jego lepsze i gorsze strony. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest estetyka: elementy grzewcze nie są widoczne i nie zajmują miejsca w pokoju czy łazience. Poza tym dzięki spiralnemu ułożeniu przewodów elektrycznych lub rur ciepło jest znacznie bardziej równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest również korzystniejsze dla naszego organizmu, ponieważ wyższa temperatura przy podłożu, zaś niższa na poziomie głowy pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. W związku z tym, w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo temperatura może być nieco niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników – nie będzie to dla nas odczuwalne.

Mimo wielu zalet, ogrzewanie podłogowe ma również swoje wady.

Ogrzewanie podłogowe wady

Przede wszystkim w przypadku awarii czy usterki instalacyjnej naprawa jest dość kłopotliwa, ponieważ wiąże się z koniecznością zrywania posadzki. Taki typ ogrzewania nakłada również pewne ograniczenia w kwestii umeblowania pokoju: jeżeli na ogrzewanej podłodze ustawimy zbyt wiele mebli i zakryjemy ją dywanem, wydajność ogrzewania będzie znacznie mniejsza.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Montaż ogrzewania podłogowego: szczelne rury bez połączeń.
Instalacja ogrzewania podłogowego musi być idealnie szczelna, zwłaszcza w miejscach, do których po wykonaniu nie ma dostępu, czyli w wylewce. Żeby mieć pewność, że taka będzie, należy ją zrobić z rur giętkich ze zwoju o tak dobranej długości, aby każdy z obiegów był w całości z jednego odcinka przewodu. Pod warstwą wylewki nie będzie wtedy połączeń, które nawet przy zachowaniu najwyższej staranności wykonania są narażone na rozszczelnienie.

Najczęściej używa się rur z tworzywa sztucznego. Ważne jest, aby miały tak zwaną barierę antydyfuzyjną uniemożliwiającą przenikanie tlenu.

Wykonując ogrzewanie podłogowe rury formuje się w pętle i podłącza do rozdzielaczy z przyłączami, do których mocuje się złączki odpowiednie do wybranego systemu rur. Liczba przyłączy musi odpowiadać liczbie pętli ogrzewania. Początek każdej pętli trzeba połączyć z rozdzielaczem zasilającym, do którego doprowadza się wodę grzewczą ze źródła ciepła (kotła, pompy ciepła), koniec – z rozdzielaczem powrotnym, który „zbiera” wodę powracającą z instalacji podłogowej i odprowadza do źródła ciepła.

Rozstaw rur dobiera się do wielkości zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu i temperatury wody w instalacji. Trzeba też uwzględnić właściwości izolacyjne posadzki.

Odstępy między rurami wynoszą zwykle od 10 do 20 cm. Im są mniejsze, tym temperatura podłogi jest bardziej wyrównana.

Pętle rur formuje się w spirale lub meandry. Powinny być zrobione z jednego odcinka rury i – ze względu na straty ciśnienia – nie dłuższe niż 150 m. Na 1 m2 układa się średnio 5-6 m rury grzewczej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *